Екстрене фінансування

У цьому розділі ви знайдете ресурси про екстрене фінансування, доступне для медіа та журналістів в Україні та регіонах.

Контактні дані нижче зазначених організацій та фондів, що надають екстрене фінансування медіа та журналістам в Україні, ви можете знайти тут:

Civil Rights Defenders

Civil Rights Defenders ("Захисники громадянських прав") надають гранти на захист правозахисників та громадських організацій, у тому числі журналістів, зокрема надається фінансова допомога на переїзд, обладнання, транспорт та різні інші аспекти. Щоб звернутися за додатковою інформацією, пишіть на електронну пошту info@crd.org.

Комітет захисту журналістів (CPJ)

Програма допомоги журналістам Комітету захисту журналістів надає екстрені гранти журналістам, які опинилися в скрутному становищі, через Фонд Джина Робертса. Фонд був перейменований на честь Джина Робертса, американського журналіста та колишнього голови правління CPJ, який відіграв важливу роль у створенні програми допомоги журналістам.

Щоб звернутися за невідкладною допомогою, отримати пораду з безпеки або повідомити про порушення свободи преси, пишіть на електронну пошту emergencies@cpj.org.

Міжнародна федерація журналістів (IFJ)

Фонд безпеки IJF – це рятувальний круг для журналістів, які стикаються з насильством, переслідуванням і погрозами або потребують медичної допомоги. Це яскравий приклад солідарності журналістів, які надають негайну допомогу тим, хто знаходиться в небезпеці та потребує допомоги в усьому світі.

Щоб звернутися за невідкладною допомогою, пишіть на електронну адресу ifj@ifj.org та завантажте анкетну форму тут:

Швидке реагування на свободу медіа (MFRR)

Служба швидкого реагування на свободу медіа (MFRR) відстежує, контролює та реагує на порушення свободи преси та медіа в країнах-членах ЄС і країнах-кандидатах. MFRR організовано альянсом на чолі з Європейським центром свободи преси та медіа (ECPMF), включаючи ARTICLE 19 , Європейську федерацію журналістів (EFJ), Free Press Unlimited (FPU), Інститут прикладної інформатики при Університеті Лейпцига (InfAI), Міжнародний інститут преси (IPI) та CCI/Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT). Проект стартував у 2020 році і фінансується Європейською комісією.

Погрози журналістам і працівникам медіа часто вимагають невідкладних і швидких реакцій, щоб забезпечити безпеку тих, хто став мішенню, а також допомогти журналістам та працівникам медіа, яким загрожує судове переслідування, лише за те, що вони виконують свою роботу. Альянс бере участь у підтримці журналістів у цих питаннях, надаючи юридичну (legal support) та практичну підтримку (practical support), громадську пропаганду та інформацію для захисту журналістів та працівників медіа. Щоб звернутися за невідкладною допомогою, заповніть анкетну форму тут:

Free Press Unlimited

Free Press Unlimited керує міжнародним фондом репортерів. Цей міжнародний фонд надзвичайних ситуацій надає безпосередню допомогу журналістам та медіа, дозволяючи їм якнайшвидше відновити роботу у разі виникнення кризової ситуації. Короткострокова підтримка надається незалежно від засобу масової інформації та сфери, яку охоплює журналіст чи медіа, і висвітлює, серед іншого:

 • Медична допомога: при травмах, отриманих під час журналістської роботи;

 • Витрати на проживання: короткострокова підтримка журналістів, які не можуть працювати, або витрати на тимчасову евакуцію з небезпечної чи вразливої ​​ситуації;

 • Юридична підтримка: юридичне представництво для журналістів, які зазнають судового переслідування, спірних позовів або будь-якої іншого виду юридичного залякування, пов’язаного з їхньою роботою; відшкодування витрат на судовий розгляд; допомога працівникам медіа, що були свавільно затримані чи ув’язнені (та їхнім родинам);

 • Психосоціальна підтримка: поради, направлення та кошти для звернення за психосоціальною допомогою;

 • Забезпечення обладнанням: заміна конфіскованого або знищеного обладнання у зв'язку з аварійною ситуацією, пов'язаною з роботою;

 • Підтримка сім'ї: тимчасова допомога членам сімей журналістів, які не можуть працювати, перебувають у в'язниці або померли;

 • (Профілактичні) заходи безпеки: поради щодо безпеки, цифрові інструменти, такі як VPN для цифрового захисту, засоби індивідульного захисту (напр. маски для обличчя) та захисне обладнання (напр. бронежилети).

Щоб отримати допомогу, пишіть на електронну пошту reportersrespond@freepressunlimited.org чи заповніть анкету:

Репортери без кордонів (RSF)

“Репортери без кордонів” (Reporters Without Borders) є однією з провідних НУО у світі, яка займається захистом та просуванням свободи інформації. RSF надає надає фінансову та адміністративну допомогу професійним журналістам і громадянам-журналістам, щоб допомогти їм захиститися, а також сім'ям ув'язнених журналістів.

«Репортери без кордонів» пропонують журналістам, яким загрожує небезпека, надсилати прохання про допомогу за адресою: support2@rsf.org або дзвонити за телефоном +33 1 4483 8466.

Rory Peck Trust

Rory Peck Trust керує Кризовим фондом, який надає гранти журналістам-фрилансерам, щоб допомогти з витратами, пов’язаними з негайною кризою, як особистими, так і у випадках форс-мажорних обставин, таких як стихійні лиха чи політичні та громадянські заворушення. Заявки від фрілансерів з України заохочуються. Грант від Кризового фонду може допомогти з витратами на тимчасове переміщення та тимчасове проживання, а також комплекти безпеки, включаючи бронежилети та шоломи тощо. Ці заявки розглядатимуться як пріоритетні.

Якщо у вас виникли додаткові запитання щодо Фонду, надішліть повідомлення на адресу assistance@rorypecktrust.org

Національний фонд демократії

National Endowment for Democracy (NED) — це приватна некомерційна фундація, яка займається розвитком та зміцненням демократичних інституцій у всьому світі. Команда NED Ukraine працює цілодобово, щоб знайти шляхи підтримки партнерів у країні. Якщо ви стали жертвою DDOS-атаки, NED може направити вашу організацію до Cloudflare, американської компанії з питань веб-інфраструктури та безпеки веб-сайтів, яка надає мережу доставки вмісту та послуги з пом’якшення DDoS-атак. Cloudflare пропонує безоплатний захист від DDOS-атак для організацій, рекомендованих NED.

Щоб отримати доступ до екстреного фінансування, журналісти та працівники медіа можуть писати на ukraine@ned.org з ідеями та пропозиціями щодо швидкого доступу до непередбачених коштів.

Європейський фонд демократії

The European Endowment for Democracy (EED) – незалежна організація, яка надає гранти, підтримує людей, які прагнуть до демократії в країнах Європейського сусідства – Східного партнерства, Близького Сходу та Північної Африки, Західних Балкан та інших країн. У виняткових і чітко обґрунтованих ситуаціях EED може обробляти обмежену кількість запитів на терміновій основі.

Подати заявку на підтримку можна на веб-сайті EED. Щоб подати запит на екстрену допомогу, ви повинні поставити галочку внизу форми заявки та надати коротке пояснення, чому ваш запит є терміновим, а також потенційні наслідки, якщо ви не отримаєте фінансування терміново. Ви можете подати заявку на підтримку за допомогою безпечної форми заявки на веб-сайті EED.

Проте заявники, чия безпека піддається особливому ризику та не бажають подавати інформацію через онлайн-форму заявки, можуть подати свою заявку безпосередньо, використовуючи наскрізне зашифровані електронні листи нижче:

Електронна адреса Protonmail: secretariat@signalmail.org

Електронна адреса Tutanota: secretariat@tutanota.de

Frontline Defenders

У 2001 році Frontline Defenders запустила програму грантів на захист, щоб надати швидку та практичну фінансову підтримку правозахисникам, які знаходяться в групі ризику. Розмір допомоги змінюється залежно від конкретних обставин заявника, але може включати медичні витрати та витрати на реабілітацію, витрати на проживання або витрати на переїзд.

Гранти на захист можуть оплачувати заходи щодо покращення безпеки та захисту правозахисників та їхніх організацій, включаючи, але не обмежуючись:

 • підвищення фізичної безпеки організації чи особи, цифрову безпеку та безпеку зв'язку;

 • надання допомоги правозахисникам, які зазнають судових переслідувань;

 • оплата медичної допомоги правозахисникам, які зазнали нападу або постраждали внаслідок мирної правозахисної діяльності;

 • надання допомоги сім'ям ув'язнених правозахисників або членам сімей, які перебувають у зоні ризику через діяльність правозахисника. Гранти надаються на суму до 7500 євро.

info@frontlinedefenders.org Щоб отримати грант, заповніть зашифровану форму заявки на грант безпеки в Інтернеті:

Європейський центр свободи преси та медіа (ECPMF)

Наразі Європейський центр свободи преси та медіа не надає грантів, але пропонує тимчасове переміщення журналістів та медіа-працівників, які працюють у ризикових умовах, до Лейпцига, Німеччина (до 6 місяців). Також надається індивідуальне керівництво та фінансова підтримка в еміграції для журналістів, які прибули до Німеччини. Програма «Журналісти-резиденти» (JiR) включає: візову допомогу, притулок, медичне страхування; психосоціальну підтримку; стипендію. Щоб звернутися за допомогою, пишіть на електронну пошту support@ecpmf.eu

Міжнародна підтримка медіа (IMS)

Фонд безпеки захисту журналістики (DJ) для екстреного переміщення, сімейної, правової та медичної підтримки надає негайну підтримку журналістам, які постраждали в результаті їхньої журналістської роботи. Фонд використовується у випадках, коли:

 • Журналіст був убитий або позбавлений можливості утримувати свою сім'ю;

 • Журналіст потребує негайного захисту через пряму загрозу (переселення, безпечні будинки, евакуація з країни чи регіону);

 • Потрібна термінова юридична або медична допомога.

Підтримка надається лише на короткий термін, не довше 6 місяців, для покриття безпосередніх потреб особи або її близьких родичів. Її не можна використовувати як гуманітарну підтримку журналістам у випадках, коли особи постраждали від стихійних лих. Що отримати допомогу, пишіть на електронну пошту Line Wolf Nielsen, координатора з комунікацій та преси та менеджера програми DJ Safety lwn@mediasupport.org. Більше інформації тут:

Фонд нової демократії (NDF) – Фонд швидкого реагування

Фонд швидкого реагування призначений для громадських організацій, правозахисників, художників, режисерів і журналістів у надзвичайних ситуаціях, конфліктах та серйозних політичних або законодавчих змінах. У відповідь на кризу в Україні після російського вторгнення, Фонд швидкого реагування запровадив два швидких шляхи для «Коштів екстреної допомоги особам та групам, які перебувають під загрозою»:

 • Для грантів до 200 000 датських крон один член відбіркової комісії та один оцінювач або, якщо це неможливо, принаймні дві особи з групи адміністрування NDF схвалює заявку паралельно з процедурою без заперечень Міністерства закордонних справ Данії.

 • Для грантів від 200 000 датських крон до 400 000 датських крон заявка на додаток до процедури, описаної вище, також буде схвалена відбірковою комісією за «тихою процедурою», яка буде вирішена протягом 24 годин. У цих випадках заявки можна описати елементарно та передбачені бюджетом.

Щоб отримати допомогу, пишіть на електронну пошту rapidresponse@newdemocracyfund.org. Дізнайтесь як подати заявку тут:

Lifeline Embattled CSO Assistance Fund

Lifeline Embattled CSO Assistance Fund — це консорціум із 7 міжнародних неурядових організацій, які надають гранти на екстрену допомогу організаціям громадянського суспільства, включаючи журналістські організації, які стикаються з загрозами через свою правозахисну роботу, а також гранти на швидке реагування та гранти на захист громадянського простору для подолання ширших загроз та свободи асоціацій та зібрань. Фонд керується через дві правозахисні організації Freedom House і Front Line Defenders.

Підтримані 17 урядами та фондами, їхні короткострокові гранти зокрема охоплюють безпеку, медичні витрати, юридичне представництво, відвідування в’язниць, моніторинг судового процесу, тимчасове переміщення, заміну обладнання та інші терміново необхідні витрати.

І Freedom House, і Front Line Defenders надають невідкладну допомогу ОГС та їхнім співробітникам через Фонд допомоги громадським організаціям Lifeline Embattles. Кожна організація має свої критерії, і з ними можна зв’язатися для отримання додаткової інформації. Зверніть увагу, що Lifeline не схвалює повторювані запити.

За допомогою звертайтеся до eurasia@csolifeline.org

Фонд Солідарності Польщі

Фонд Солідарності Польщі є одним із ключових учасників у секторі польського співробітництва в галузі розвитку. Фонд нещодавно оголосив конкурс грантів для польських НУО (вітається партнерство з іншими країнами). Метою є підтримка репресованих людей, аналітичних центрів та медіа з України та Білорусі. Є можливість претендувати на малі та великі гранти.

Співфінансування, що надається в рамках малих грантів, становить від 50 000 до 250 000 злотих. Малі гранти рекомендовані організаціям, які ще не співпрацювали з ФШМ. Співфінансування, що надається за великими грантами, становить до 1 500 000 злотих. Великі гранти рекомендують організаціям, які вже мають досвід співпраці з ФШМ або досвід реалізації високобюджетних проектів у країнах Східного партнерства. Щоб отримати додаткову інформацію, пишіть на електрону пошту sekretariat@solidarityfund.pl.

PEN America

PEN America розширив свій давній екстрений фонд письменників у рамках зусиль, спрямованих на підтримку літературної спільноти в той час, коли здоров’я та засоби існування багатьох людей під загрозою.

PEN America розподіляв гранти від 500 до 1000 доларів США на основі заявок, які демонструють неспроможність задовольнити гостру фінансову потребу, особливо в результаті спалаху COVID-19.

«Оновлення від 15 жовтня 2020 року: реакція на екстрений фонд американських письменників PEN була величезною, це ілюструє вплив пандемії та економічної кризи, що послідувала за нею, на літературну спільноту. Ми пишаємося тим, що мобілізували п’ятикратний збільшення фінансування та розподілили гранти серед більш ніж 500 письменників. Тепер ми отримали додаткове фінансування, щоб відновити надання грантів на обмежений період. Фонд знову відкритий за принципом «перший прийшов, першим обслужений» для заявників, які раніше не отримували грант Writers Emergency Fund. Ми прийматимемо заявки, доки наші наявні кошти не будуть вичерпані».

Щоб отримати додаткову інформацію, пишіть на електрону пошту info@pen.org

Фонд невідкладних дій з прав жінок

Гранти швидкого реагування Фонду невідкладних дій забезпечують стійкість рухів за права людини та гендерну справедливість, підтримуючи заходи безпеки та діяльність активістів, коли потрібна швидка відповідь. Зокрема, гранти швидкого реагування пропонують швидке та гнучке фінансування для реагування на загрози безпеці або несподівані можливості адвокатури, з якими стикаються жінки, трансгендери або гендерно неконформні активісти та правозахисники.

Фонд невідкладних дій приймає заявки будь-якою мовою, використовуючи онлайн-додатки, текстові та мобільні програми для фінансування 365 днів на рік. Відповідь на заявки надається протягом 24 годин після подачі. Зазвичай рішення приймаються протягом 1-10 робочих днів. (Потреби в перекладі можуть збільшити час прийняття рішення.) Після схвалення гранту кошти можна перерахувати протягом 24 годин до 10 робочих днів, залежно від потреби.

Щоб отримати додаткову інформацію, пишіть на електрону пошту proposals@urgentactionfund.org чи urgentact@protonmail.

Медіа Консорціум (тільки для України)

The Fix, британська медіа-індустрія та консультаційна компанія з українським корінням, співпрацює з Are We Europe, Jnomics та Media Development Foundation, а також з кількома медіа-партнерами з усієї Європи. Група співпрацює зі зростаючим списком українських медіа, серед яких «Українська Правда», «Заборона», «Детектор медіа» та інші.

Якщо ви працюєте у незалежному медіа, що висвітлює війну, хочете бути частиною кампанії та отримати фінансову чи будь-яку іншу допомогу, надішліть короткий опис вашого медіа та список невідкладних потреб на електронну адресу partnerships@thefix.media (майте на увазі, що негайну підтримку на місці надати надзвичайно важко). Якщо ви – фрілансер, який працює в Україні, ви також можете надіслати електронного листа. Хоча консорціум не може надати жодних гарантій, вони намагаються надати підтримку колегам-фрілансерам. Це складніше щодо адміністративних та управлінських питань, але вони працюють над їхнім вирішенням.

Last updated