Логістична підтримка

Чат-бот Центру підтримки медіа України

The Fix, «Репортери без кордонів», Media Development Foundation, JNomics і Kyiv Independent запустили чат-бот та гарячу лінію для медіаорганізацій та журналістів, щоб допомогти знайти житло, придбати обладнання, знайти гранти та можливості кар’єрного росту, а також навчитися працювати в воєнний час.

Допомога у заповненні заявок на фінансування

The Fix зв’язує медіа з іншими донорами та/або допомагає із заявками на гранти, щоб працівникам медіа в Україні не доводилося витрачати час на оформлення документів. Ви можете зв’язатися з ними, написавши на partnerships@thefix.media.

Lviv Media Forum

Lviv Media Forum надає цілодобову підтримку українським редакціям та журналістам під час кризи.

 • Допомога у пошуку можливостей евакуації журналістів та їхніх сімей;

 • Притулки у Львові, які забезпечують дах над головою, душ, пральні машини та основні продукти харчування;

 • Робочі місця, підключення до Інтернету та зарядні станції;

 • Професійна підтримка психічного здоров'я, що включає особисті зустрічі;

 • Допомога в пошуку спорядження та засобів індивідуального захисту;

 • Фінансова підтримка створення контенту та інтернет-хостингу;

 • Збір інформації про додаткові потреби редакцій та пошук засобів їхнього втілення;

 • Забезпечення робочим обладнанням редакцій;

 • Текстові та візуальні рекомендації для підтримки інформаційної гігієни;

 • Lviv Media Forum (вул. Руська, 20) координує іноземних журналістів та надає місцевих посередників.

Інформацію про цифрову підтримку організації див. тут.

Репортери без кордонів (RSF)

Центр свободи преси RSF у Львові

«Репортери без кордонів» (RSF) у партнерстві з Інститутом масової інформації запустили Центр свободи преси у Львові. Центр, серед іншого, проводитиме навчання з фізичної безпеки та надання першої медичної допомоги журналістам, які приїдуть особисто або в режимі відеоконференції.

Служба підтримки RSF

Служба підтримки «Репортерів без кордонів» (RSF) надає фінансову та адміністративну допомогу професійним журналістам та громадянам-журналістам, які стали жертвами репресій через свої репортажі. RSF допомагає:

 • жертвам насильства, пов'язаного з їхньою роботою, отримати відповідну медичну допомогу

 • неправомірно притягнутим до відповідальності журналістам з оплатою юридичних послуг

 • журналістам, що погрожують, знайти безпечний притулок

 • журналістам вирішити свої найнагальніші потреби, якщо вони вирішать втекти за кордон через погрози та переслідування

 • родинам журналістів, щоб подолати наслідки розправи,якої зазнали їхні близькі.

Коли результати дослідження дозволяють, RSF також може підтримувати заяви про міжнародний захист або притулок, подані професійними журналістами та громадянами-журналістами, що втекли зі своєї країни.

Підтримка медіа та неурядових організацій

RSF також може підтримувати діяльність медіа та місцевих НУО, які захищають медіа або свободу інформації. Ця допомога має на меті допомогти медіа та неурядовим організаціям зберегти або відновити оперативний потенціал у разі виникнення проблем (таких як напади, обшуки та вандалізм). Це також може сприяти створенню та розвитку потенціалу:

 • сприяючи навчанню своїх співробітників або членів

 • шляхом підтримки кампаній та лобіювання свободи інформації та захисту постачальників інформації.

Обробка запитів на підтримку та нарощування потенціалу вимагає більшої перевірки та підготовки, а отже, не така швидка, як обробка запитів меда та НУО, які стали жертвами нападів або вандалізму.

ЯК ПОДАТИ ЗАПИТ НА ПІДТРИМКУ ДО RSF?

Запити окремих осіб, НУО чи медіа на допомогу слід надсилати за адресою:

Reporters Without Borders

Assistance Desk

CS 90247

75083 Paris Cedex 02

France

Контакти

 • assistance(a)rsf.org (+33 1 4483 6056): для запитів на допомогу НУО та медіа

 • assistance2(a)rsf.org (+33 1 4483 8466): для індивідуальних запитів на допомогу

Центр АBА з прав людини

Американська асоціація адвокатів – Центр з прав людини надає юридичну технічну експертну допомогу активістам/юристам-правозахисникам. Будь ласка, зверніться до: service@americanbar.org для отримання додаткової інформації.

Угорський Гельсінкський комітет

Угорський Гельсінкський комітет надає українським біженцям професійну та безкоштовну юридичну допомогу, від консультацій до представництва. 24 лютого уряд Угорщини визнав переважну більшість людей, які втікають з України, такими, що мають право на тимчасовий захист. Детальніше про указ читайте тут. Ви можете зв’язатися з Комітетом за адресою ukrainecrisis@helsinki.hu або на їхгій сторінці у Фейсбуці facebook.com/helsinkibizottsag.

Katapult

Katapult, незалежний журнал з офісами на північному сході Німеччини, пропонує редакційні приміщення для українських журналістів-біженців. Компанія пропонує 2000 м² офісних приміщень, а також столи, комп’ютери, сервери та житло.

People In Need

Чеська НУО People In Need може допомогти покрити витрати на переїзд та надати підтримку щодо візи та запрошень. Їхня команда здебільшого працює в Донецькій та Луганській областях, як на підконтрольній українській владі території, так і на непідконтрольних уряду територіях. Допомога зосереджена на тих, хто найбільше потребує, хто часто втрачає все. Організація надає фінансову допомогу для придбання предметів першої необхідності, гігієнічних наборів або продуктових наборів з борошном, олією, сіллю та цукром. У співпраці з партнерською організацією People in Need Slovakia з 26 лютого в організації працює команда на словацько-українському кордоні. Гуманітарні працівники в Україні поблизу Великого Березного, де ситуація критична, побудували приміщення для людей, які чекають на прикордонний контроль. Детальніше про їхні зусилля можна прочитати тут.

Медіа Центральної Європи пропонують приймати переміщених журналістів

Провідні незалежні медіа Болгарії, Чехії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Словенії, які є частиною Центральноєвропейської незалежної медіамережі Міжнародного інституту преси (IPI), запропонували підтримати переміщених журналістів, які можуть опинитися в їхніх країнах, приймаючи їх у власних редакціях. Партнери IPI вже запропонували підтримку різними способами, наприклад, сприяючи збору коштів для підтримки українських медіа, а у випадку Gazeta Wyborcza навіть приймаючи біженців у своїх офісах.

"Редакції також запропонували надати робочий простір, використання технологій та редакційних ресурсів для переміщених журналістів. У деяких випадках редакції могли б приймати кількох журналістів, що дозволило б невеликим командам залишатися разом. Ситуація залишається невизначеною і неясною, зокрема скільки журналістів будуть змушені тікати і куди вони переїдуть, але IPI координує пропозиції підтримки, щоб забезпечити її надання в разі потреби».

Журналісти з України чи Росії, які бажають зв’язатися з одним із партнерських редакцій, можуть надіслати електронну пошту info@ipi.media. Вони також раді почути від інших редакцій, які з радістю приймуть переміщених журналістів.

Мережа журналістів у біді (Journalists in Distress Network)

Мережа журналістів у біді (JiD) — це мережа організацій, що займаються свободою медіа та надають безпосередню допомогу журналістам та працівникам медіа, які через свою роботу знаходяться в зоні ризику. Це неформальний форум для обміну інформацією про журналістів, які постраждали, та розробки спільних ініціатив щодо реагування на надзвичайні ситуації. Він був створений у 2006 році, щоб дозволити міжнародним організаціям, які мають мандат на свободу вираження поглядів, легше обговорювати конкретні справи, координувати спільні зусилля та уникати дублювання.

Повноваження JiD:

 • Сприяти та надавати допомогу працівникам медіа, через членів, відповідно до їхніх індивідуальних повноважень.

 • Координувати спільну відповідь на нові кризи, які впливають на безпеку журналістів і свободу медіа, відповідно до повноважень членів та їхніх можливостей.

Щоб отримати допомогу, відвідайте веб-сайт JiD, де ви зможете знайти відповідну організацію-члена, що може надати необхідну допомогу. Багато членів JiD представлені в переліку ресурсів нижче.

Програма журналістів-резидентів ECPMF

Програма Європейського центру свободи преси та медіа (ECPMF) для журналістів-резидентів (JiR) пропонує «тимчасовий притулок для журналістів, які стикаються з переслідуваннями та залякуваннями, які є прямим результатом їхньої роботи. Журналісти отримують можливість відпочити та оздоровитися в безпечному та віддаленому місці, а також продовжувати свою слідчу роботу у власному темпі та використовувати свій час у Лейпцигу для спілкування та пошуку солідарності. Програма JiR триває від трьох до шести місяців і включає безкоштовну мебльовану квартиру в Лейпцигу, а також щомісячну стипендію для покриття основних витрат на проживання. Вона також покриває витрати на поїздку та візу, медичне страхування, психологічні консультації та тренінги з журналістики на такі теми, як цифрова безпека, мобільні репортажі та управління соціальними медіа».

Початок прийому заявок зазвичай оголошується на www.ecpmf.eu та в соціальних мережах ECPMF один-два рази на рік, а також розповсюджуються в європейських мережах Центру. Зараз програма працює над створенням нових стипендій для прийому журналістів з України та Росії в Німеччині чи Косово.

Якщо ви журналіст, який шукає допомоги через одну з програм підтримки ECPMF, ви можете зв’язатися з ними за допомогою Signal: +49 176 43839637, електронної пошти: support@ecpmf.eu або за допомогою цієї контактної форми.

Internews

Internews має офіси у Вільнюсі, Молдові та Польщі та підтримує медіа в еміграції.

Центри солідарності для журналістів в Україні

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) запускає мережу центрів журналістської солідарності для допомоги працівникам медіа під час війни. Ці центри відкриті у Львові, Івано-Франківську та Чернівцях, обласних штаб-квартирах НСЖУ. Центри відкриті для всіх журналістів, які працюють в Україні. Вони можуть використовуватися як редакції, але також будуть використовуватися для навчання журналістів. У разі надзвичайної ситуації журналістам, евакуйованим з територій бойових дій, буде надана вчасна матеріальна та фінансова допомога.

Українські та іноземні журналісти, які перебувають у зоні бойових дій чи будь-якому іншому регіоні України, зможуть звернутися до Центрів підтримки. Для журналістів доступні невеликі офісні приміщення з підключенням до Інтернету. Три центри також будуть служити пунктами роздачі засобів захисту та аптечок.

Проект реалізується за підтримки Міжнародної федерації журналістів (IFJ), Європейської федерації журналістів (EFJ) та у партнерстві з Незалежною медіа-профспілкою України (НМПУ). Ресурси для допомоги українським медіа працівникам надають міжнародні партнери – асоціації та спілки журналістів, медіакомпанії та установи.

Як зв’язатися з Центрами журналістської солідарності?

Заповніть форму на: https://bit.ly/3JcQFhK

Електронна пошта: jsolidarity2022@gmail

Гаряча лінія (СМС): +380681266674

Координатори центрів – Богдана Стельмах (Львів-Центр), Вікторія Плахта (Івано-Франківськ) та Володимир Бобер (Чернівці).

Переміщення засобів індивідуального захисту через кордон

Для журналістів, які працюють у ворожому середовищі, наявність належного захисного спорядження, такого як шоломи та бронежилети, може стати питанням життя чи смерті. Ніде це не було так чітко, як в Україні, де засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) бракує, і де журналісти отримують важкі — і навіть смертельні — травми по всій країні.

На жаль, засоби індивідуального захисту можуть бути дорогими, і для багатьох журналістів їх важко знайти. Правила, що регулюють його транспортування через кордон, також можуть становити проблеми через різноманітність законів у регіоні.

Фонд Thomson Reuters та Комітет захисту журналістів за підтримки pro bono юристів з усієї Європи розробили практичний посібник, який допоможе журналістам швидко зрозуміти, які ЗІЗ можна переміщувати з Молдови, Угорщини, Словаччини та Польщі в Україну.

Збір заявок на покриття витрат на релокацію

EU4 Independent Media спільно з Media Development Foundation проводять збір заявок на покриття витрат на релокацію. Фінансова допомога розрахована як на редакції, так і на окремих осіб та журналістів. Головне завдання – зберегти їх у журналістиці, у виробництві.

Подати заявку можна заповнивши анкету тут:

Last updated