Поради та інструменти для репортажу

У цій статті йдеться про інтерв’ю з Остапом Яришем, міжнародним репортером Української служби «Голосу Америки», що працює у Вашингтоні, і Томом Мутчем, журналістом-фрілансером, який висвітлює злочини та конфлікти на місцях у Києві. У статті подано поради щодо повідомлень про вторгнення Росії в Україну.

Стежити за новинами про вторгнення Росії в Україну важко, особливо якщо ви ще не дуже обізнані в ситуації. Звернення до Twitter може бути автоматичною реакцією, але це не обов’язково так корисно: нехронологічна шкала за замовчуванням означає, що новини представлені не в порядку (ось як ви можете це виправити, якщо хочете). У цій статті зібрано списки Twitter, чати Telegram, інструменти перевірки фактів, карти та корисні переклади.

В епоху інформаційної війни журналісти повинні вживати додаткових заходів обережності, повідомляючи свіжі новини. Інтернет переповнений контентом, створеним користувачами, сумнівною інформацією та заявами з неперевірених джерел. Journalism.co.uk склав список інструментів та ресурсів для журналістів, які висвітлюють українську війну, для їх публікації або в соціальних мережах.

Reuters Institute опублікував статтю з порадами від «The Guardian» щодо ведення блогу наживо та висвітлення останніх новин про Україну. «Начальник відділу редакційних інновацій Кріс Моран пояснює, як він та його команда сформували блог газети, щоб задовольнити потреби користувачів».

«Для журналістів, які висвітлюють війну в Україні, усвідомлення історичного контексту є особливо важливим. Обґрунтування конфлікту Володимиром Путіним частково ґрунтується на неправильному поданні історії, викладеному в його сумнозвісній годинній промові 21 лютого, а також у статті, яку він написав у липні 2021 року. Для журналістів, які не мають достатнього досвіду висвітлення України, у цих питаннях може бути важко орієнтуватися». Дізнайтеся більше про те, як розповідати про історію України, в інтерв’ю Reuters Institute з доктором Олівією Дюранд.

«Створення репортажів під час активного конфлікту, яке раніше було складним і небезпечним для життя завданням, тепер стало простіше завдяки репортерським технікам з використання відкритих джерел. Завдяки значно покращеним камерам у мобільних телефонах, цифрові медіафайли, які завантажуються самими учасниками бойових дій в соціальні мережі та інші сайти в Інтернеті зараз мають дуже високу якість. У поєднанні з наявністю високоякісних супутникових зображень і цифрових інструментів, які дозволяють обробляти масу даних, які завантажуються в Інтернет, репортери насолоджуються набагато більшими можливостями для розслідування військових злочинів, коли вони відбуваються». Дізнайтеся більше про те, як розслідувати військові злочини, у цій статті GIJN.

Журналістика даних

Німецький сайт Corrective запустив трекер санкцій у прямому ефірі, що забезпечує щоденні оновлення щодо того, на кого накладено ембарго, і відповідає на найважливіші запитання читачів.

Проект «Технології та соціальні зміни» у Центрі Шоренштайна Гарвардського університету «відстежує дії великих технологічних компаній та урядів, щоб обмежити потік дезінформації. Це включає спонсовану державою дезінформацію та вміст, видалений за вказівкою урядів, оскільки люди по всьому світу стікаються в соціальні мережі отримувати оновлення про насильство, що швидко розгортається».

The New York Times відстежує вторгнення Росії в Україну за допомогою цих карт:

Bellingcat стежить за використанням касетних бомб в Україні. «Зображення та відео у соцмережах дозволили Bellingcat – разом з іншими спостерігачами за конфліктами та дослідниками відкритих джерел – геолокувати місця ураження кількох касетних боєприпасів у цивільних районах України». Вони також змогли визначити ймовірний напрямок, з якого вилетіли ракети, даючи підказку щодо того, хто міг їх випустити.

У Києві та Львові українські комунікаційники спільно з МОУ та МВС запускають нову платформу – Медіацентр "Україна" для допомоги іноземним засобам масової інформації щодо висвітлення подій, що відбуваються останні 19 днів в Україні через російську агресію. Про це повідомляє ЛМР та АрміяІнформ.

Тож відтепер іноземні журналісти, які працюють в Україні, можуть отримати допомогу з:

  • оформлення акредитації для роботи в Україні;

  • організації інтерв’ю з речниками міністерств і відомств;

  • врегулювання питання взаємодії з органами української влади.

У Медіацентрі "Україна" щоденно проводитимуться брифінги зі спікерами, учасниками подій та експертами. Щоб отримувати повідомлення про проведення брифінгів та пресконференцій у медіацентрі, підпишіться на телеграм-канал

Відомі іноземні медіа використовують некоректну термінологію під час висвітлення псевдореферендумів РФ - ІМІ

Деякі відомі іноземні медіа використовують некоректну термінологію щодо висвітлення псевдореферендумів, які Росія організувала на тимчасово окупованих нею територіях України.

Зокрема, міжнародні медіа навіть не використовують лапок, називаючи фіктивний виборчий процес референдумом або голосуванням. Серед таких – Associated Press, AlJazeera.

Last updated